Tannenfeld

TANNENFELD

Podlesie Więcmierzyckie (niem. TANNENFELD) wzmiankowany w 1784r. folwark specjalizujący się w produkcji rolnej (w tym zwierzęcej), położonywpobliżu Więcmierzyc.Należał do radcy komory królewskiej barona von Sierstorpf, później do rodu Schaffgotsch, którzy kupili m.in. Kopice i Więcmierzyce. Początkowo nie był zamieszkiwany, ale w latach 20 tych XIX wieku Tannenfeld zamieszkiwało65 mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego. Z książki adresowej z 1941r. możemy poznać nazwiska kilku mieszkańców: Milsch Paul, Mittmann Karl oraz robotnik przymusowy Josef Mateja. Znane są również nazwiska 4 mężczyzn z Tannenfeldu, którzy polegli podczas I wojny światowej, dzięki zachowanej tablicy z ich nazwiskami, która jest wmurowana w mauzoleum rodu Schaffgotsch w Kopicach.

Kres dawnemu Tannenfeld położyła II Wojna Światowa, w wyniku której doszło do znacznych zniszczeń miejscowości. Tannenfeld został zajęty przez Armię Czerwoną 5 lub 6 lutego, a następnie odbity w wyniku kontrataku wojsk niemieckich w dniu 9 lutego 1945r. Podobnie jak w innych okolicznych miejscowościach również w Tannenfeld doszło do okrutnych zbrodni dokonanych przez żołnierzy sowieckiej 229 Dywizji Strzeleckiej (55 Korpus Piechoty, 21 Armia Ogólnowojskowa) na ludności cywilnej, która nie zdążyła się ewakuować. Ofiarami bestialstwa padły m.in. 2 robotnice przymusowe z Polski, których zwłoki po wojnie zostały ekshumowane i przewiezione do Warszawy. Tannenfeld, ważny punkt obrony niemieckiej, w którym mieściło się dowództwo dwóch batalionów, ponownie został zdobyty przez Armię Czerwoną 15 marca w trakcie tzw. „Operacji Opolskiej”.

Obecnie z folwarku Tannenfeld pozostały wyłącznie fragmenty częściowo wypalonej kaplicy, na której widać ślady odłamków pocisków z walk prowadzonych w 1945r. Jest to jedyny „świadek historii” po nieistniejącym już przysiółku. Warto byłoby podjąć trud odbudowy kaplicy, by nadal mogła pełnić funkcję sakralną, a w wymiarze symbolicznym, była miejscem przestrogi przed wojną, nienawiścią i totalitaryzmem. (tekst BK)