Grobowce

Grobowce Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla

Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku na cmentarzu przy Kościele Parafialnym w Kopicach. Pierwszy pochówek odbył się w 1910 roku to był pogrzeb hrabiny Joanny, drugi pochówek odbył się 1915 roku to pogrzeb hrabiego Hansa. W 1945 roku oraz po tym roku mauzoleum zostało splądrowane a zmarli sprofanowani a sarkofagi splądrowane i zniszczone. Obiekt w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta. Wejście (na poziom balkonu) schodami wachlarzowymi akcentowane portykiem, zwieńczonym tympanonem trójkątnym.

Fasada zwieńczona tympanonem trójkątnym z akroterionami. W polu tympanonu kartusz herbowy. Elewacje z cegły klinkierowej zdobione detalami kamieniarskimi. Po profanacji grobów prochy zmarłych pochowano w mogile na cmentarzu w sąsiedztwie budynku. 28 października 2019 roku nastąpiła ekshumacja szczątków z mogiły przy mauzoleum Hansa i Joanny oraz i bliskich i ponowne pochowanie ich w sarkofagu we wewnątrz grobowca. Remont grobowca rozpoczął się w 2018 roku a został zakończony w grudniu 2021roku.