Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

DEKANALNA PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA

PIELGRZYMKA JUBILEUSZOWA  DEKANATU GRODKOWSKIEGO

sobota 05 kwietnia 2025 r.

program pielgrzymki:

okazja do spowiedzi przed Mszą Św. w Bazylice

godz. 11:00 – Msza Święta z kazaniem w Bazylice

godz. 12:00–13:30 – Przerwa na kawę i zwiedzanie skarbca

(do dyspozycji kawiarenka, możliwość zakupu kawy i ciasta; koszt zwiedzania – cegiełka na utrzymanie skarbca: 10 zł)

godz. 13:30 – Droga Krzyżowa w Bazylice i błogosławieństwo na rozesłanie i zyskanie odpustu jubileuszowego

  • dojazd albo własnym samochodem lub autobusem ( został zarezerwowany) – zapisy w zakrystii lub kancelarii, koszt 20-25 zł. – gdy nie będzie odpowiedniej ilości (40 osób) zostanie odwołany
  • zgłoszenie na autobus jak najszybciej (wpłata 10 zł rezerwacji)

Nowy Rok Kościelny i Jubileusz Roku 2025

BULLA OGŁASZAJĄCA  JUBILEUSZ ZWYCZAJNY  ROKU 2025  FRANCISZEK  BISKUP RZYMU  SŁUGA SŁUG BOŻYCH  WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZECZYTAJĄ TEN LIST
NIECH NADZIEJA NAPEŁNI SERCE

1. „Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W imię nadziei Paweł Apostoł napełnia odwagą chrześcijańską wspólnotę Rzymu. Nadzieja jest również głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, który zgodnie ze starożytną tradycją papież ogłasza co dwadzieścia pięć lat. Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy nie mogąc dotrzeć do miasta Apostołów Piotra i Pawła, będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia (por. J 10, 7.9); z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” (1 Tm 1, 1).

Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody. Pozwólmy, aby poprowadziło nas słowo, które Apostoł Paweł napisał właśnie do chrześcijan Rzymu.  

dalsza część bulli pod linkiem: 

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/bulls

więcej informacji o Jubileuszu pod linkiem:

https://www.iubilaeum2025.va/pl.html

Kilka myśli związanych z Rokiem Duszpasterskim w Polsce (bp. Andzrej i bp. Waldemar ) 

„Zgodnie z wolą Konferencji Biskupów Polski, nasza Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten czas, program duszpasterski podejmujący papieski zamysł Roku Świętego, czyli zwyczajnego jubileuszu 2025. Nasz program nosi ten sam tytuł co hasło Roku Jubileuszowego, czyli ‘Pielgrzymi nadziei’, a poszczególne treści dotyczą podjęcia wyzwań, które papież jednoznacznie wyraża.”

„Chrześcijańska nadzieja to nie tani optymizm, ale pewność zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. Nadzieja chrześcijańska nie uwodzi i nie ustępuje w obliczu trudności, gdyż opiera się na wierze i karmi miłością.”

„Nadzieja chrześcijańska wpisana jest w naszą tożsamość, a tym, co ją tworzy, jest nasza wiara. W sytuacji, kiedy brakuje tej nadziei, papież określa naszą misję. Papież mówi, byśmy byli znakami nadziei przez proste gesty miłości, byśmy w tym świecie podjęli wysiłek odbudowania klimatu nadziei. Mamy odbudować w sobie nadzieję i iść z nią do świata.”

„Pierwszy dotyczy budzenia nadziei, ze zwracaniem uwagi na źródło prawdziwej nadziei, którą jest Chrystus. Drugi to bycie przez wszystkich ochrzczonych znakiem nadziei dla świata, zapalania pochodni nadziei tam, gdzie panuje ciemność.”

„Pierwsze miesiące programu są zaproszeniem do tego, by się przyjrzeć, jak można być pielgrzymem nadziei na wzór postaci biblijnych. Zaczynamy od Nowego Testamentu, od Maryi i Józefa, a następnie przechodzimy do Apostołów.”

„Mamy konkretne zadania do wykonania, takie jak zaplanowanie pielgrzymki czy tydzień bez narzekania, aby w ten sposób budować chrześcijańską nadzieję we własnym środowisku.”

„Pierwsze otwarcie Drzwi Świętych nastąpi w bazylice św. Piotra na dzień 19 grudnia, a zakończenie obchodów odbędzie się 6 stycznia 2026 roku, gdy zamkną się Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych papieskich bazylikach”.

„Odpust, łaskę odpustu mogą zyskać także ci, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce. Tu są wskazane chociażby siostry zakonne, osoby starsze, chore, osadzone w więzieniach.”

„Papież w bulli wymienia kilka grup ludzi, którzy tych znaków nadziei dzisiaj szczególnie potrzebują. Wymienia m.in. tych, którzy doświadczają dramatu wojen, małżonków, którzy utracili pragnienie przekazywania życia, więźniów, migrantów, zagubionych w życiu młodych oraz osoby chore i starsze.”

„Przebaczenie i pojednanie to wyzwania, które powinny być istotnym elementem jubileuszowego przeżywania tego roku, także na płaszczyźnie społecznej. Musimy podjąć wysiłek, by budować jedność i szukać dróg do dialogu.”

„Chrześcijańska nadzieja powinna przełożyć się koniec końców na braterstwo i na wzmocnienie przymierza z Bogiem.”

Podziękowania

Zapraszam na nabożeństwo kończący rok 2024 - dobremu Ojcu podziękujemy za miniony czas i za otrzymane dobro. Przeprosimy za popełnione grzechy. Będziemy również prosić o błogosławieństwo nad nami, naszymi rodzinami i nad naszą Ojczyzną. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Te Deum…..” będzie można uzyskać odpust zupełny.

Składam sobie nawzajem podziękowania za mijający rok 2024 - za zaangażowanie w życie Parafii, Radzie Parafialnej i ekonomicznej, skarbnikom, składającym Parafianom ofiary na remonty i utrzymanie kościołów, na kwiaty do Rady, Kościelnym w obu kościołach, Panom szafarzom, Paniom układającym kwiaty, Paniom dbającym o czystość obrusów i szat liturgicznych, Paniom sprzątającym kościoły, Parafianom koszącym trawę przy kościołach i na plebani oraz pielęgnację iglaków, Pani za dbanie rabatki przy kościele i plebanii, Firmie Baron za dbanie o cmentarze, Parafianom za wszelkie prace i te wielkie i te małe i ofiary te wielkie i te małe - wielkie podziękowanie – Bóg zapłać.

Statystyka sakramentalna za rok 2024 – Chrzty 8, śluby 5, pogrzeby 24, dzieci do I Komunii 15, bierzmowanych 11, zapowiedzi wygłoszono 5, odwiedzono chorych 134.

Odeszli z naszej Wspólnoty Parafialnej do wieczności w roku 2024 Parafianie

 

+ Marianna Spyrka 11.01.

+ Anna Sieczkowska 14.01

+ Marcin Turczyński 17.01

+ Romana Szostak 24.01

+ Jan Stolarczyk 26.01

+ Anna Pajestka 29.01

+ Piotr Mateja 10.02

+ Wiktoria Witos 19.02

+ Marek Maślanka 04.03

+ Janina Pawlak 04.03

+ Maria Żądło 17.03

+ Edward Witos 30.03

+ Wanessa Jaros 13.04

+ Anna Łaska 25.07

+ Helena Zdunek 27.07

+ Elżbieta Bojarska 08.08

+ Roman Prochera 17.08

+ Jan Żądło 11.09

+ Barbara Maślanka 27.10

+ Ryszard Jagusz 29.11.

PODZIĘKOWANIE

19 października odbyło się "Jesienne spotkanie z kultura" w Kopicach w zamian planowanych IV Kopickich Spotkań Pałacowych - planowanych na dzień 14.09. w sobotę - deszczowa pogoda, przeniesiono wydarzenie na 29.09. na niedzielę  - przeszkodziła powódź.

Spotkanie w nieco zmienionej nazwie odbyło się w październiku, w związku z organizacja tego wydarzenia chciałbym podziękować sponsorom:

Burmistrzowi Miasta i Gminy  w Grodkowie 

Prezesowi Banku Spółdzielczego Grodków-Łosiów  w Grodkowie

Właścicielowi firmy DACHMET w Grodkowie

Właścicielom Szkółki Roślin Ozdobnych  Mikita-Szymański z Dobrzynia

Firmie Aneta Bartosiewicz-Mazur "ROBAN" w Kopicach

Izie Ryczek - Dom weselny Pod Złotym Gryfem w Kopicach

Właścicielce Apteki Słońca Annie Lipskiej ze Skoroszyc

współpracownikom w organizacji:

Dyrekcji i nauczycielom oraz dzieciom ze Szkoły im. Joanny Schaffgotsch - za przedstawienie o hrabinie Joannie

Organiście Marcinowi Lauzerowi, Mateuszowi Lauzerowi i Zofii Rudnik - za koncert organowy w kościele

Radzie Parafialnej

Grupie Charytatywnej 

Pani Sołtys i Radzie Sołeckiej z Kopic

Pani Sołtys i Radzie Sołeckiej z Więcmierzyc

grupie Kopice.pl

P. M. Mischok

Parafianom za wszelką pomoc w organizacji i za obecnośc na Mszy w int. ++ hrabiny Joanny i jej bliskich oraz uczestnctwo w pikniku 

Boże Narodzenie 2024

W ten święty czas Bożego Narodzenia, gdy kontemplujemy cud Wcielenia, pragnę skierować do Was słowa pełne nadziei, miłości i duchowej refleksji. Wpatrując się w postać św. Józefa, cichego opiekuna Świętej Rodziny, uczmy się jego pokory, odwagi i zawierzenia Bożym planom. Jego troskliwa postawa wobec Maryi i Jezusa niech będzie dla nas przykładem wrażliwości na potrzeby bliźnich oraz zachętą do pełnienia miłosiernych działań w codziennym życiu. Niech ta noc, w której Słowo stało się Ciałem, przypomina nam, że prawdziwa radość płynie ze spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem, i zachęca nas do budowania wspólnoty w duchu jedności i miłości.

Zaproszenie na Mszę Św. w int. Johannesa Grafa von Francken-Sierstorpffa

29 października br tj wtorek., o godzinie 18:00 w kościele pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jędrzejowie odbędzie się pierwsza po 80 latach Msza Św. w intencji zmarłego grafa i jego rodziny von Francken-Sierstorpff.

Kościół rzymskokatolicki w Niemczech włączył Johannesa von Grafa Francken-Sierstropffa w 1999 roku jako męczennika z czasów nazistowskich. 

W imieniu ks. proboszcza Tomasza Wrony i ks. dziekana Jarosława Szeląga zapraszamy wszystkich wiernych.

foto  - krzyż w Jędzrzejoweie autor M.Mischok

Zabytek na medal - nagroda Marszałka Województwa Opolskiego

Miejsce spoczynku Joanny hrabiny Schaffgotsch uhonorowane wyróżnieniem, marszałka województwa „ZABYTEK NA MEDAL”

Niesamowity życiorys hrabiny Joanny z Kopic jest dziś znany każdemu miłośnikowi lokalnej historii. Różnego rodzaju wersje tej opowieści (prawdziwe lub zmyślone) są powielane i publikowane na rozmaitych forach. A jest to historia o niezwykłej damie i industrialnej księżniczce, gdyż otrzymała spadek po królu cynku, Karolu Godulli – pismownia z epitafium z kościoła w Szombierkach. Dzięki małżeństwu z potomkiem dostojnego rodu Schaffgotschów, tworzyli przez ponad pół wieku udany związek.

kalendarz cegiełka rok 2025

kalendarz 2025 cegiełka 35 zł. (wysysłka 20) - na utrzymanie mauzoleum i na izbę tradycji powstającej przy Parafii

kalendarze 2023+2024+2025 - 100 zł.

zamówienia telefonicznie, lub w kancelarii parafialnej po Mszy Św.

 

Do rąk Państwa trafia kolejny kalendarz kolekcjonerki na rok 2025 wydawany od kilku lat przez Parafię w Kopicach i społeczników. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która wspiera i wspierała działania przez wiele lat - działania mające na celu ratowanie dziedzictwa kulturowego Kopic, Parafii, rodziny Schaffgotsch odkrywanego kartka po kartce – przywracając pamięć historyczną jak i również przywracanie pamięci o konkretnych mieszkańcach począwszy od hrabiny Joanny, jej potomków po osoby zaangażowane w budowanie historii Kopic jako miejsca niepowtarzalnego i wyjątkowego na mapie Górnego i Dolnego Śląska jak i Europy.

Oddając w ręce Państwa kolejna edycję kolekcjonerskiego kalendarza „Cztery pory roku w Kopicach” – cegiełki na utrzymanie odremontowanego mauzoleum przy Kościele Parafialnym oraz na powstającą w salkach parafialnych - Izbę Tradycji – zostaną tam umieszczone artefakty jakie znajdują się w posiadaniu Parafii (to co ocalało przed zniszczeniem i grabieżami) oraz artefakty które zostały ofiarowane przez darczyńczynię z Górnego Śląska.

Przez co roczne wydanie kalendarza,Parafia przyczynia się przywracania zapomnianej historii, ale przede wszystkim kalendarz jako cegiełka wspiera działania materialnego przywracania historii przez tzw. wkład własny przy projektach starających się o dofinansowanie przez dotacje instytucji ministerialnych i samorządowych (wszystkie otrzymane dotacje przez Parafię są umieszczone na stronie parafialnej www.parafiakopice.pl w zakładce dotacje).

Chcę wspomnieć o takich wielkich projektach jak remont mauzoleum rodz. Schaffgotsch, remont Kościoła Parafialnego (remont dachu, remont elewacji kościoła) renowacja zabytkowej figury św. Jadwigi Śląskiej, remont części zabytkowego muru wraz z bramą wjazdową do mauzoleum, remont kościoła filialnego św. Bartłomieja Apostoła w Więcmierzycach (remont dachu, wieży kościelnej, renowacja barokowej ambony, ołtarza, renowacja obrazy św. Bartłomieja Apostoła) i wiele mniejszych projektów między innymi powstanie nowej strony internetowej Parafii, poszerzonej o informacje o mauzoleum, a przede wszystkim zainstalowanie 3 kamer live, jedna z wnętrza kościoła, druga transmituje obraz zewnętrzny mauzoleum a trzecia została nie dawno zainstalowana z wnętrza grobowca rodz. Schaffgotsch.

W 2022 roku Parafia obchodziła Wielki Jubileusz 200 – lecia konsekracji Kościoła Parafialnego w Kopicach, 400 – lecia wybudowania Kościoła Filialnego w Więcmierzycach, 175 rocznicę powstania I Śląskiego Towarzystwa Pszczelnego założonego w Kopicach przez ks. Dzierżona a także 180 rocz. urodzin hrabiny Joanny Gryczik von Schomberg – Godulla – Pani na Kopicach.Powstała wystawa z okazji Jubileuszu przygotowana przez Dyrektora i pracowników Archiwum Państwowego w Opolu.

Od wielu lat organizowane są przy Parafii spotkania z okazji rocznicy urodzin i śmierci hrabiny Joanny wpisujące się w Europejskie Dni Dziedzictwa od 4 lat w Kopickie Spotkania Pałacowe, akcje sprzątania parku pałacowego, promocje książek, koncerty i wiele innych spotkań kulturotwórczych.

Wiele tych projektów powstało między innymi dzięki zaangażowaniu wielu konkretnych osób nazwałbym ich przyjaciółmi Kopic i jej historii. Są to pasjonaci którzy poświęcają siebie oraz własny czas i środki na ratowanie historii tego miejsca. Chciałbym im bardzo serdecznie podziękować: hrabiemu Hansowi, Panu Maciejowi, Panu Łukaszowi, Panu Adrianowi, Panu Stanisławowi i jego żonie Elżbiecie, grupie Kopice.pl, autorom książek, zdjęć, artykułów, felietonów prasowych, tłumaczom, Radzie Parafialnej, Sołtysom i Radom sołeckim Kopic i Więcmierzyc, szczególnie zaangażowanym Parafianom za wszelkie działania prospołeczne na rzecz przywracania historii tego regionu.

Pragnął bym wyrazić moją serdeczną wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i fundatorom tym wielkim i tym małym, tym którzy wspierali ofiarami wpłacanymi na konto - kaplicy Schafgtostch, za zakupione cegiełki w formie kalendarza, książek, kubków i innych pamiątek – to wszystko przyczyniło się i będzie się przyczyniać że Kopice, zabytki w posiadaniu Parafii cieszą i będą cieszyć nasze oczy, ale staną się tym co możemy przekazać następnym pokoleniom mieszkańców tego regionu.

Historia śląskiego Kopciuszka przez wyżej wymienione działania powstała jak feniks z popiołu niepamięci i zapomnienia. Bogu niech będą dzięki.

Ks. Proboszcz Jarosław Szeląg

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków