Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Pożegnanie Pana Tomasza

Dzisiaj o godz. 05.30 w szpitalu w Nysie odszedł do wieczności śp. Tomasz Harhala w 51 roku swojego życia, długoletni Katecheta i Nadzywyczajny Szafarz Komunii Św. w Naszej Parafii  (ur.19.12.1971r., zm. 18.09.2022 r.)

 

Uroczystości Pogrzebowe odbędą się w czwartek  - 22.09. 2022 r.

od godz. 10.00 - czuwanie modlitewne w kościele w Kopicach przy trumnie

godz. 14.00  - Msza Pogrzebowa w Kościele Parafialnym w Kopicach

po Mszy przejazd na cmentarz parafialny gdzie spocznie śp. Tomasz

 

ZAPIASKI PANA TOMASZA W CZASIE POBYTU W SZPITALU W KATOWICACH listopad 2021 - można powiedzieć Jego testament 

Dziekuję Panu Bogu za: 

50 lat wspaniałego życia, za wszystkie Jego dary

Dziękuję Wam cała rodzino ze wszystkich stron

Dziękuje za moją żonę Halinę, rodziców siostrę, mamę Annę i Bronisława

Dziękuję ksiedzu Jarkowi, Dyrektorowi, nauczycielom z PSP w Kopicach, nauczycielom w Przedszkolu i Technikum

Dziękuję całej Parafii, dzieciom i młodzieży

Dziękuję za lata spędzone w Strzelinie, w Kopicach, za czas pracy w cukrowni, za nauczycieli, księży, sisotrę Urszulę, za kolegów, za radosne i piękne dzieciństwo, za Wspólnotę Odnowy, za nową dla mnie rodzinę i znajomych.

MOJE PRZESŁANIE:

" Nie bójcie się Wieczności i spotkania z Bogiem. Kochajcie Go. Ufajcie Bogu w Przenajświętszej Trójcy Jedynemu: Bogu Ojcu, Bogu Synowi Jednorodzonemu Jezusowi Chrystusowi, Bogu Duchowi Świętemu.

Kochajcie całym sercem Matkę Najświętszą i św. Józefa oraz Wszystkich Świętych i Błogosławionych.

Najpięknieszym spojrzeniem na Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest wtedy, gdy patrzymy na Niego z Maryją, w Maryji i przez Maryję.

Głęboko rozważam w sobie tę prawdę."

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie........

Program II Pałacowego Spotkania

DRUGIE KOPICKIE SPOTKANIE PAŁACOWE

25 czerwca 2022 roku – sobota

Organizatorzy i właściciel pałacu serdecznie zapraszają. Będzie można spędzić w otoczeniu mauzoleum i pałacu niesamowitą sobotę.

 

KOŚCIÓŁ: 09.00 – 11.00  

godz. 09.45 – koncert organowy w wykonaniu Pana Marcina Lauzera i syna

godz. 10.00 – Msza Św. w int. + hrabiny Joanny w 112 rocz.śm, ++ z jej rodziny

po mszy – koncert organowy

na placu plebanijnym kawa + ciasto + coś do zjedzenia

zakup pamiątek i książek

Mauzoleum otwarte od godz. 08.00 – 16.00, Będzie można złożyć hołd zmarłej rodzinie Schaffgotsch w wyremontowanym mauzoleum,

 PAŁAC: 11.00 – 16.00 RAMOWY PROGRAM :

- występy grup artystycznych (Szkoła podstawowa w Kopicach, Stokrotki +50 z Nysy),

- premiera książki Stanisława Firszta pt. "Schaffgotschowie - arystokratyczny ród na Ślasku"(planowane spotkanie z autorem, jak i dr Arkadiuszem Kuzio-Podruckim, będzie można nabyć również inne książki związane z Kopicami. Gościnie wydawca "Kopice. Historia utraconego piękna" Muzeum Śląskie w Katowicach)

- Plener fotograficzny i malarski Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

- Zabawy dla najmłodszych zorganizuje Związek Hufców Pracy z Brzegu.

- Spektakl o historii Karola Goduli i Joanny Gryczik - Świta świętego Michała  na terenie pałacu będzie można coś zakupić do picia i jedzenia 

u Pana Stanisława po sąsiedzku - zakup pamiątek

Serdecznie podziękowania za współudział dla Sołectwa z Kopic i Więcmierzyc, Koła Gospodyń Wiejskich z Puszyny, oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie.

Serdecznie podziękowania dla właściciela pałacu, który na czas imprezy udostępnił i pomógł w organizacji wydarzenia. 

Serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom

Odpust Podwyższenia Krzyża Św. i Jubileusz 200 lecia Kościoła Parafialnego

W piątek zapraszam na Drogę Krzyżową przed odpustem i Jubileuszem 200 lecia Kościoła Parafialnego -  z wypominkami za zmarłych. Wypominki składamy do skarbony.

W sobotę zapraszam od 15.30 –  do Spowiedzi przed Odpustem Parafialnym i Jubileuszem Kościoła

11 września w niedzielę Odpust Parafialny i Jubileusz Kościoła Parafialnego 200- lecia. Zapraszam na Summę Odpustowo-Jubileuszową o godz. 12.00 – Mszę Św. odprawi i Słowo Boże wygłosi Jego Ekselencja ks. Biskup prof. Andrzej Czaja.

W dzień odpustu będzie można oddać po każdej Mszy Św. cześć Relikwiom Św. Krzyża i zyskać odpust jubileuszowy ofiarowany w osobistych intencjach. 

Proszę o modlitwę w int. Naszej Parafii w czasie Odpustu Parafialnego oraz 200 lecia wybudowania i konsekracji Kościoła Parafialnego.

W poniedziałek 12.09. o godz. 18.00 – Msza za zmarłych parafian i duszpasterzy  oraz fundatorów i budowniczych kościoła Parafialnego w Kopicach.

 

Nowa publikacja o rodzinie Schaffgotsch

Parafia we współpracy z Panem M. Mischokiem wydała kolejną publikację propagującą dzieje rodzinne właścicieli Kopickiego pałacu. Publikacja została napisana przez Pana Stanisława Firszta i zatytułowana jest: "Schaffgotschowie - arystokratyczny ród na Ślasku".

Przedmowę do książki napisał Hans Urlich hrabia Schaffgtsch. Fragmnet tej przedmowy:  Pan Firszt zasługuje na wielką pochwałę z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że przedstawia Czytelnikowi bardzo dobry obraz najważniejszych momentów w historii rodziny Schaffgotschów. Od wczesnych początków, jako urzędników i doradców w różnych funkcjach u piastowskich książąt Śląska, poprzez rosnące znaczenie rodu za sprawą małżeństwa Hansa Ulricha z piastowską księżniczką Barbarą Agnieszką do wielu ważnych przedstawicieli rodu w administracji, dyplomacji i biznesie w kolejnych latach. Wszystkie ważne wydarzenia zostały połączone w ciągu. Po drugie, ponieważ panu Firsztowi udał się ubarwić narrację tych wydarzeń, które miały miejsce w tle, dzięki czemu przełamał sztywny dyskurs historyczny i tym samym zapewnił bardziej intymny wgląd w historię rodziny. Jest to dobre dla całej narracji, ponieważ wzbudza zaciekawienie Czytelnika i zwiększa wartość poznawczą opracowania.

Publikację mozna nabyć w kancelarii parafialnej oraz u Pana Macieja i Pana Stanisława. Nakład jest skromny a pozycja ciekawa.  Pozycja stanowi cegiełkę na utrzymanie mauzoleum rodziny Schaffgotch w Kopicach oraz przygotowanie izby pamięci- zachęcam do zakupu tej publikacji.

Promocja wakacyjna

Można zakupić ksiązkę Pana Stanisława Firszta "Schaffgotschowie - arystokaratyczny ród na śląsku" + kalendarz  2022 w cenie 80 zł. Zakupując te pozycje wspierasz troske o dziedzictwo historyczne i kulturowe Kopic oraz utrzmanie mauzoleum rodziny Schaffgotsch.

Zapraszamy

II Spotkanie Pałacowe

25 czerwca będziemy przeżywali II Pałacowe spotkanie w Kopicach , Msza Św. o godz. 10.00  w 112 rocz. śmierci + hrabiny Joanny i jej bliskich. od godz. 09.00 - 11.00 piknik na placu plebanijnym ( ciasto, kawa, zakup pamiątek) od godz. 11.00 - piknik na terenie pałacu z wstępami taneczno-wokalnymi. (pozyskane środki będą przeznaczone na cele Parafii i obu sołectw). Jak co roku proszę Parafianki o upieczenie ciasta. Program uroczystości może ulec modyfikacji.

Jubileusz 400 lecia Kościoła i Odpust św. Bartłomieja

W sobote 13 sierpnia o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Jubileuszowo-Odpustowa z okazji 400 lecia Kościoła św. Bartłomieja w Więcmierzycach. Słowo Boże wygłosi i Mszę odprawi Dziekan Dekanatu Kluczborskiego ks. P. Glinka. W czasie Mszy wyśpiewamy Bogu Te Deum Jubileuszowe oraz podziękujemy Parafianom za zaangażowanie w życie naszej Parafii  poprzez okolicznościowy dyplom jubileuszowy. Po Mszy odbędzie się otwarcie i poświęcenie nowej świetlicy oraz festyn jubileuszowo-odpustowy. Życzę wszystkim radosnego świętowanie. 

Wystawa Jubileuszowa

  • Została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu wystawa jubileuszowa o historii Naszej Parafii  w 2 językach, umieszczona ona została przy kościele, zachęcam do zapoznania się
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków