Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

katecheta Tomasz Harhala

Mgr Tomasz Harhala urodził się 19 grudnia 1971 r. w Strzelinie. Tam spędził dzieciństwo i lata nastoletnie, uczęszczając do Szkoły Podstawowej nr 3 (w latach 1977-1985) oraz Szkoły Zawodowej o profilu techniczno-budowlanym przy Technikum w Strzelinie (w latach 1985-1988).

W 1988 r. rozpoczął naukę w Technikum Elektryczno-Mechanicznym we Wrocławiu o profilu obróbka-skrawanie, gdzie w maju 1992 zdał maturę.

Jego pierwszą pracą była Cukrownia ” Strzelin”. Tam od 1986 do 1992 pracował jako hydraulik.

W 1992 r. postanowił wejść na ścieżkę rozwoju duchowego i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Kapucynów w Krakowie. Pierwszy rok czyli nowicjat spędził w Sędziszowie Małopolskim koło Rzeszowa, a następne 4 lata w Krakowie. Po tym czasie nie zdecydował się na złożenie ślubów zakonnych i w czerwcu 1997 r. wystąpił z zakonu.

Lata 1997-1999 to czas studiów i obrona pracy dyplomowej w trzyletnim Kolegium Katechetycznym przy Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. W marcu 2007 ukończył wyższe studia magisterskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu w zakresie teologii praktycznej i uzyskał tytuł magistra teologii.

1 września 1997 r. rozpoczął pracę jako katecheta i z pasją pełnił posługę do ostatnich dni swojego życia. Na początku była to Szkoła Podstawowa w Białym Kościele w województwie dolnośląskim (1997 – 1998). W roku 1998 r. ożenił się               i zamieszkał w Kopicach, został nauczycielem religii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Lompy w Grodkowie (1998-1999), a następnie w Szkole Podstawowej w Kopicach, Przedszkolu Publicznym w Kopicach (1999- 2022), Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie (2002-2006 i 2009- 2022).

28.10.2010 r. uzyskał stopień nauczyciela mianowanego po zdaniu egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Burmistrza Grodkowa.

W 2014 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie wychowania do życia w rodzinie i naturalnych metod planowania rodziny na Uniwersytecie Opolskim.

W roku 1999 ukończył kurs przygotowawczy do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej i rozpoczął posługę w naszej Parafii, trzeba nadmienić, iż był 1 świeckim szafarzem w Dekanacie Grodkowskim.

Ks. Proboszcz nazywał śp. Tomasza - nieformalnym wikarym w naszej Wspólnocie Parafialnej, chodził do chorych z Komunią Św., podejmował foramcję dzieci i młodzieży, gorliwie pełnił posługę kościelnego w naszej Parafii, był współzałożycielem Margaretki (grupy modlącej się za kapłanów), przynależał do Róży Różańcowej, prowadził nauki przedmałżeńskie w zakresie planowania rodziny, służył zawsze swoją pomocą.

W latach 80-tych zafascynował się religią katolicką. Jak mówił, przez „przypadek” wpadło mu w ręce Pismo Święte i przeczytał Nowy Testament. To był początek odkrywania drogi wiary, nawiązywania osobistej relacji z Bogiem.

Efektem tego poruszenia serca było założenie wraz z kolegą i prowadzenie Koła misyjnego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. Uczestniczył w rekolekcjach misyjnych m.in. u Sióstr Miłosierdzia Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie oraz u Księży Werbistów w Pieniężnie. W Kopicach organizował wyjazdy dzieci i młodzieży na Dzień Misyjny do Nysy do księży werbistów.

Od 1991 r. brał udział w spotkaniach oraz rekolekcjach Odnowy Charyzmatycznej w Duchu Świętym przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. Wielką radość dawało mu pogłębianie osobistej relacji z Bogiem, modlitwa różańcowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, był czcicielem Matki Bożej i Świętego Józefa.

         Posiadał pasje życiowe takie jak muzyka, zbierał monety, bardzo lubiał czytać książki – miał rozległą wiedzę na różne tematy, lubiał podróżować i zwiedzać.

Wpisał się wielkimi literami w życie naszej Parafii jako dobry przyjaciel Boga i człowieka. Zmarł 18.09.2022r. w szpitalu w Nysie po ciężkiej chorobie w 51 roku swojego życia.

Parafia Kopice stała się uboższa przez odejście Jego do wieczności. Pogrzeb odbył się 22.09.2022 r. w roku Jubileuszowym w Naszej Parafii. Żegnały Go tłumy wychowanków, Parafian i przyjaciół, słowa podziękowania w imieniu Diecezji Opolskiej i ks. Biskupa odczytał Dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Biskupiej w Opolu Pan dr. Piotr Dobrowolski, słowa pożegnania wypowiedział wieloletni Dyrektor Szkoły w Kopicach Pan Janusz Rzepkowski.

ZAPIASKI PANA TOMASZA W CZASIE POBYTU W SZPITALU W KATOWICACH listopad 2021 - można powiedzieć Jego testament 

Dziekuję Panu Bogu za: 

50 lat wspaniałego życia, za wszystkie Jego dary

Dziękuję Wam cała rodzino ze wszystkich stron

Dziękuje za moją żonę Halinę, rodziców siostrę, mamę Annę i Bronisława

Dziękuję księdzu Jarkowi, Dyrektorowi, nauczycielom z PSP w Kopicach, nauczycielom w Przedszkolu i Technikum

Dziękuję całej Parafii, dzieciom i młodzieży

Dziękuję za lata spędzone w Strzelinie, w Kopicach, za czas pracy w cukrowni, za nauczycieli, księży, siostrę Urszulę, za kolegów, za radosne i piękne dzieciństwo, za Wspólnotę Odnowy, za nową dla mnie rodzinę i znajomych.

 

MOJE PRZESŁANIE:

" Nie bójcie się Wieczności i spotkania z Bogiem. Kochajcie Go. Ufajcie Bogu w Przenajświętszej Trójcy Jedynemu: Bogu Ojcu, Bogu Synowi Jednorodzonemu Jezusowi Chrystusowi, Bogu Duchowi Świętemu.

Kochajcie całym sercem Matkę Najświętszą i św. Józefa oraz Wszystkich Świętych i Błogosławionych.

Najpiękniejszym spojrzeniem na Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest wtedy, gdy patrzymy na Niego z Maryją, w Maryi i przez Maryję.

Głęboko rozważam w sobie tę prawdę."

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie........

ks. Radca Kazimierz Krzywdziński

Ks. Kazmierz Krzywdziński urodził się 17.08.1932, a wyświecony został  1956-06-17.

ks. Teofil Soppa CM

Ks. Teofil Soppa urodził się 19.04.1902 r. w Kościeliskach na Górnym Śląsku, tam ukończył szkołę powszechną.

Ks. Jarosław Szeląg

Obecny Proboszcz.

Ks. Radca Antoni Misik

Po ustąpieniu w1973r. z parafii ks. Soppy proboszczem zostaje ks. Antoni Misik.

ks. prof Piotr Patalong

Ks. Piotr Patalong (*27.VI.1890r. w Brzezince - +20.II. 1967r. w Nysie) Proboszcz w Kopicach od 1945- 1961r.

ks. Krzysztof Gbur

Ks. Krzysztof wyświecony został 1996-05-25.

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków