Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

200 rocznica poświęcenia Kościoła Parafialnego

12 października minęła 200 rocznica konsekracji kościoła parafialnego

Do wiernych świętujących 200-lecie kościoła parafialnego w Kopicach i 400 lecie kościoła filialnego w Więcmierzycach

Szanowni wierni !

Niestety ze względów zdrowotnych nie mogę być dzisiaj z wami, aby świętować 200-lecie waszego kościoła parafialnego.  Chciałabym jednak skorzystać z okazji, aby podzielić się z Wami kilkoma myślami, które przychodzą mi do głowy z tej świątecznej okazji.

Niedawno dowiedziałam się, że św. Jadwiga Śląska była kiedyś patronką kościoła parafialnego.  To ciekawe, że wszyscy żyjący do dziś członkowie rodziny Schaffgotschów są potomkami św. Jadwigi Śląskiej.

Przez nieco ponad 80 lat moja rodzina miała świecki patronat nad Waszym kościołem parafialnym.  Moja rodzina, przyjęła to z radością i dumą mój dziadek i i ojciec.  Ten patronat zawierał prawa i obowiązki, jak każdy inny, ale obowiązki nigdy nie były rozumiane jako obciążenie, o czym wiem z opowiadań rodzinnych.

Z opowieści mojej babci wiem, jak bardzo cała rodzina była zawsze przywiązana do kościoła parafialnego, zarówno podczas niedzielnych nabożeństw, jak i różnych świąt.  Mój ojciec był ministrantem przez kilka lat, zwłaszcza za ówczesnego proboszcza Paula Graetza, iz jego opowieści wiem, że był to dla niego szczególny czas z innymi ministrantami, gdzie zdarzył się jeden lub drugi zabawny żart.

Posługa liturgiczna, to chwile radości jak i zadumy i zobowiązań wobec Pana Boga.

Do tej pory kilka myśli, które przyszły mi do głowy spontanicznie.  Pozostaje mi życzyć Wam pięknego i radosnego świętowania i mam nadzieję, że przeżyjecie jasny jesienny dzień.  Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieję, że znów Was zobaczę,

Hans Ulrich Graf Schaffgotsch


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków