Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Nowy Rok Kościelny i Duszpasterski 2022-2223

  1. Od pierwszej niedzieli Adwentu Kościół w Polsce rozpoczyna realizację programu duszpasterskiego zatytułowanego «Wierzę w Kościół Chrystusowy». Program został przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowaną od czerwca 2021 r. przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję.
  2. Na rok liturgiczny 2022/2023 wyznaczono kilka celów:
  • Uświadomienie wiernym, że Kościół - jako dzieło Bosko-ludzkie - stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem, dlatego «domaga się» wiary;
  • Wyjaśnienie, co znaczy wierzyć w Kościół (konkretyzacja wiary w Boga, w Jego obecność pośród nas);
  • Pokazanie, dlaczego Kościół zasługuje na to, aby mu wierzono (czerpie z Bożego autorytetu i przekazuje nam to, co jest na nim oparte);
  • Określenie treści dotyczących Kościoła i zobowiązań wobec niego, które uznajemy w Credo („Wierzę w święty Kościół powszechny” oraz „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”);
  • Wyjaśnienie zbawczego sensu i wartości Kościoła (podkreślenie, że jego misją jest zbawienie rodzaju ludzkiego, a wartością nade wszystko to, co w nim Boże: obecność Chrystusa i Ducha Świętego, pełnia łaski i prawdy, wiara i Boże obietnice);
  • Zaprezentowanie aktualnego stanu samoświadomości Kościoła - tego, co Kościół mówi o sobie samym (przedstawienie zasadniczych elementów nauki o Kościele, które przekazuje i wyjaśnia Urząd Nauczycielski Kościoła);
  • Obudzenie świadomości naszego bycia Kościołem, świadomości stanowienia „my” Kościoła (jako wyznawcy Chrystusa wszyscy jesteśmy podmiotem w Kościele);
  • Przybliżenie znaczenia i sposobu realizacji synodalności Kościoła, która ma stanowić sposób życia i działania Kościoła, którego dobre funkcjonowanie zakłada rozeznawanie przez pasterzy tego, co Duch Święty mówi Kościołowi w danym czasie, i odkrywanie tego poprzez wsłuchiwanie się w głosy wiernych różnorako zgromadzonych.

Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków