Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

kalendarz cegiełka rok 2025

kalendarz 2025 cegiełka 35 zł. (wysysłka 20) - na utrzymanie mauzoleum i na izbę tradycji powstającej przy Parafii

kalendarze 2023+2024+2025 - 100 zł.

zamówienia telefonicznie, lub w kancelarii parafialnej po Mszy Św.

 

Do rąk Państwa trafia kolejny kalendarz kolekcjonerki na rok 2025 wydawany od kilku lat przez Parafię w Kopicach i społeczników. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która wspiera i wspierała działania przez wiele lat - działania mające na celu ratowanie dziedzictwa kulturowego Kopic, Parafii, rodziny Schaffgotsch odkrywanego kartka po kartce – przywracając pamięć historyczną jak i również przywracanie pamięci o konkretnych mieszkańcach począwszy od hrabiny Joanny, jej potomków po osoby zaangażowane w budowanie historii Kopic jako miejsca niepowtarzalnego i wyjątkowego na mapie Górnego i Dolnego Śląska jak i Europy.

Oddając w ręce Państwa kolejna edycję kolekcjonerskiego kalendarza „Cztery pory roku w Kopicach” – cegiełki na utrzymanie odremontowanego mauzoleum przy Kościele Parafialnym oraz na powstającą w salkach parafialnych - Izbę Tradycji – zostaną tam umieszczone artefakty jakie znajdują się w posiadaniu Parafii (to co ocalało przed zniszczeniem i grabieżami) oraz artefakty które zostały ofiarowane przez darczyńczynię z Górnego Śląska.

Przez co roczne wydanie kalendarza,Parafia przyczynia się przywracania zapomnianej historii, ale przede wszystkim kalendarz jako cegiełka wspiera działania materialnego przywracania historii przez tzw. wkład własny przy projektach starających się o dofinansowanie przez dotacje instytucji ministerialnych i samorządowych (wszystkie otrzymane dotacje przez Parafię są umieszczone na stronie parafialnej www.parafiakopice.pl w zakładce dotacje).

Chcę wspomnieć o takich wielkich projektach jak remont mauzoleum rodz. Schaffgotsch, remont Kościoła Parafialnego (remont dachu, remont elewacji kościoła) renowacja zabytkowej figury św. Jadwigi Śląskiej, remont części zabytkowego muru wraz z bramą wjazdową do mauzoleum, remont kościoła filialnego św. Bartłomieja Apostoła w Więcmierzycach (remont dachu, wieży kościelnej, renowacja barokowej ambony, ołtarza, renowacja obrazy św. Bartłomieja Apostoła) i wiele mniejszych projektów między innymi powstanie nowej strony internetowej Parafii, poszerzonej o informacje o mauzoleum, a przede wszystkim zainstalowanie 3 kamer live, jedna z wnętrza kościoła, druga transmituje obraz zewnętrzny mauzoleum a trzecia została nie dawno zainstalowana z wnętrza grobowca rodz. Schaffgotsch.

W 2022 roku Parafia obchodziła Wielki Jubileusz 200 – lecia konsekracji Kościoła Parafialnego w Kopicach, 400 – lecia wybudowania Kościoła Filialnego w Więcmierzycach, 175 rocznicę powstania I Śląskiego Towarzystwa Pszczelnego założonego w Kopicach przez ks. Dzierżona a także 180 rocz. urodzin hrabiny Joanny Gryczik von Schomberg – Godulla – Pani na Kopicach.Powstała wystawa z okazji Jubileuszu przygotowana przez Dyrektora i pracowników Archiwum Państwowego w Opolu.

Od wielu lat organizowane są przy Parafii spotkania z okazji rocznicy urodzin i śmierci hrabiny Joanny wpisujące się w Europejskie Dni Dziedzictwa od 4 lat w Kopickie Spotkania Pałacowe, akcje sprzątania parku pałacowego, promocje książek, koncerty i wiele innych spotkań kulturotwórczych.

Wiele tych projektów powstało między innymi dzięki zaangażowaniu wielu konkretnych osób nazwałbym ich przyjaciółmi Kopic i jej historii. Są to pasjonaci którzy poświęcają siebie oraz własny czas i środki na ratowanie historii tego miejsca. Chciałbym im bardzo serdecznie podziękować: hrabiemu Hansowi, Panu Maciejowi, Panu Łukaszowi, Panu Adrianowi, Panu Stanisławowi i jego żonie Elżbiecie, grupie Kopice.pl, autorom książek, zdjęć, artykułów, felietonów prasowych, tłumaczom, Radzie Parafialnej, Sołtysom i Radom sołeckim Kopic i Więcmierzyc, szczególnie zaangażowanym Parafianom za wszelkie działania prospołeczne na rzecz przywracania historii tego regionu.

Pragnął bym wyrazić moją serdeczną wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i fundatorom tym wielkim i tym małym, tym którzy wspierali ofiarami wpłacanymi na konto - kaplicy Schafgtostch, za zakupione cegiełki w formie kalendarza, książek, kubków i innych pamiątek – to wszystko przyczyniło się i będzie się przyczyniać że Kopice, zabytki w posiadaniu Parafii cieszą i będą cieszyć nasze oczy, ale staną się tym co możemy przekazać następnym pokoleniom mieszkańców tego regionu.

Historia śląskiego Kopciuszka przez wyżej wymienione działania powstała jak feniks z popiołu niepamięci i zapomnienia. Bogu niech będą dzięki.

Ks. Proboszcz Jarosław Szeląg


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków