Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Wystawa o Kopicach

Historię Kopic poznacie z ciekawych tekstów i pięknych skanów z materiałów archiwalnych: fragmentów kroniki parafialnej, szkiców kościoła, czy potwierdzenia nadania szlachectwa Joannie Schaffgotsch z domu Gryzik von Schomberg-Godulla, nazywanej „śląskim Kopciuszkiem”. Sześcioletnia sierota, w dniu śmierci Karola Goduli – jednego z najbogatszych wówczas ludzi na Górnym Śląsku – stała się właścicielką m.in. 4 majątków ziemskich i 6 kopalń węgla. Ukrywano ją przed krewnymi Goduli, wysyłając do szkół. Po nobilitacji wyszła za mąż za Hansa Ulricha von Schaffgotsch. Oboje fundowali szpitale, ochronki, kościoły i kaplice.

Jej rzeźbę możecie obejrzeć, spacerując po Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu.

Całość wystawy wzbogacają zdjęcia Henryka i Matyldy Niestrój.

Pomysłodawcą i promotorem wystawy w roku jubileuszowym Parafii Kopickiej  był Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu Pan prof Mirosław Lenart - za co Panu Dyrektorowi i Jego wspólpracownikom bardzo dziękuję za piekną i bogatą w treść wystawę.

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)

Źródło: Archiwum Państwowe w Opolu


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków