Nowa publikacja o rodzinie Schaffgotsch

Parafia we współpracy z Panem M. Mischokiem wydała kolejną publikację propagującą dzieje rodzinne właścicieli Kopickiego pałacu. Publikacja została napisana przez Pana Stanisława Firszta i zatytułowana jest: "Schaffgotschowie - arystokratyczny ród na Ślasku".

Przedmowę do książki napisał Hans Urlich hrabia Schaffgtsch. Fragmnet tej przedmowy:  Pan Firszt zasługuje na wielką pochwałę z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że przedstawia Czytelnikowi bardzo dobry obraz najważniejszych momentów w historii rodziny Schaffgotschów. Od wczesnych początków, jako urzędników i doradców w różnych funkcjach u piastowskich książąt Śląska, poprzez rosnące znaczenie rodu za sprawą małżeństwa Hansa Ulricha z piastowską księżniczką Barbarą Agnieszką do wielu ważnych przedstawicieli rodu w administracji, dyplomacji i biznesie w kolejnych latach. Wszystkie ważne wydarzenia zostały połączone w ciągu. Po drugie, ponieważ panu Firsztowi udał się ubarwić narrację tych wydarzeń, które miały miejsce w tle, dzięki czemu przełamał sztywny dyskurs historyczny i tym samym zapewnił bardziej intymny wgląd w historię rodziny. Jest to dobre dla całej narracji, ponieważ wzbudza zaciekawienie Czytelnika i zwiększa wartość poznawczą opracowania.

Publikację mozna nabyć w kancelarii parafialnej oraz u Pana Macieja i Pana Stanisława. Nakład jest skromny a pozycja ciekawa.  Pozycja stanowi cegiełkę na utrzymanie mauzoleum rodziny Schaffgotch w Kopicach oraz przygotowanie izby pamięci- zachęcam do zakupu tej publikacji.