Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Dzieci Maryi

Dzieci Maryi, powszechnie zwane mariankami, działają w naszej parafii od 2007 roku.

Kilkunastoosobową grupę tworzą dziewczęta ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Są one pod opieką dwóch animatorek, które  przeszły w tym kierunku specjalne kursy. „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni”-staramy się pokazywać dziewczynkom, iż nie żyjemy tylko dla siebie, ale i dla bliźnich, dla drugiego człowieka. Bardzo często podkreślamy, że naszą powinnością jest naśladowanie Najświętszej Maryi Panny, która przede wszystkim jest wzorem modlitwy.

Marianki angażują się w życie parafii na wiele sposobów. Uczestniczą w nabożeństwach różańcowych, w czasie ważnych uroczystości dumnie niosą sztandar Maryjny. Ponadto biorą udział w pielgrzymkach Dzieci Maryi na Górę św. Anny czy wyjazdach wspólnie organizowanych z ministrantami, np. do kina albo aquaparku.

Niezwykle ważnym dniem jest 8 grudnia, czyli Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzień ten jest również i naszym świętem, ponieważ wtedy przyjmujemy nowe dziewczyny oraz odnawiamy swoje przyrzeczenia. Każda z marianek otrzymuje swój własny medalik i jest zobowiązana do noszenia go na szyi.

Warto też wspomnieć o historii formacji. Powstanie tej wspólnoty zawdzięczamy św. Katarzynie Labouré, której Maryja oznajmiła, iż pragnie, aby powstała taka wspólnota, której będzie udzielała wiele łask. Siostra Katarzyna oznajmiła swojemu spowiednikowi o żądaniu Najświętszej Maryi Panny i robiła wszystko, aby prośba Matki Bożej została spełniona. Powstaje stowarzyszenie młodych dziewcząt, Dzieci Maryi, zjednoczone wspólną czcią dla Matki Bożej. W 1847 roku wspólnota zostaje włączona do rzymskiej Sodalicji Mariańskiej, prowadzonej przez Jezuitów. W 1978 roku powstała w Polsce pierwsza grupa Dzieci Maryi.

Animatorka Natalia

Marianki 2022-23

Kopice:

 1. Prajs Maria,
 2. Lenart Ewa,
 3. Kosińska Maja
 4. Mróz Anna
 5. Bury Emilia    

Więcmierzyce:

 1. Krupa Zofia
 2. Stankiewicz Aleksandra
 3. Martynów Amelia
 4. Szrom Hanna
 5. Madziała Klaudia
 6. Włodarczyk Katarzyna,
 7. Madziała Malwina,
 8. Martynów Julia,
 9. Mrowiec Joanna
 10. Setla Martyna

Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków