Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Szafarze Komunii Św.

Mijają 22 lata, od kiedy w Kościele w Polsce rozpoczęła posługę formacja nadzwyczajnego szafarza Komunii Św.

Idea i powstanie formacji dojrzewały od 1975 r., kiedy to powstał dokument Kongregacji Kultu Bożego wprowadzający posługę nadzwyczajnego szafarza do udzielania Komunii św. uzasadniając to dobrem „duchowym wiernych i prawdziwą koniecznością”.

Z powyższego dokumentu wyniknęły zadania dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.:
a/ zanoszenie Komunii św. chorym w domach prywatnych, szpitalach i innych zakładach;
b/ pomoc w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św., zwłaszcza w niedziela i święta.
 Historycznym rokiem w powołaniu formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest rok 1990. W tym, bowiem roku Konferencja Episkopatu Polski określa ogólne warunki powołania formacji, Diecezjalna Komisja liturgiczna opracowuje zalecenia obowiązujące na terenie Diecezji Opolskiej, zatwierdzone następnie przez Abpa Alfonsa Nossola.

Kto może zostać szafarzem? Nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. mogą być mężczyźni w wieku 35 - 65 lat. Kandydaci muszą:
a/ wyróżniać się dojrzałością w wierze, zdrową pobożnością eucharystyczną i intensywnym życiem sakramentalnym;
b/ odznaczać się wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym i sąsiedzkim;
c/ posiadać przynajmniej wykształcenie ponadpodstawowe;
d/ aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych;
e/ odznaczać się sprawnością psychiczną i fizyczną oraz cechami ułatwiającymi nawiązywanie kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku;
f/ mieć ukończony kurs przygotowawczy, który kończy się egzaminem pisemnym i praktycznym udzielania Komunii św.
Dowodem upoważniającym do pełnienia posługi pomocnika Komunii św. jest Dekret Biskupi (imienna zgoda wystawiona na prośbę ks. Proboszcza Parafii) przedłużany po upływie określonego czasu. Przedłużanie dekretu odbywa się zawsze w Uroczystość Chrystusa Króla, (Święto Patronalne Formacji).

Szafarz w Naszej Parafii
Pierwszymi na razie jedynym, który w naszej Parafii dostąpił tego zaszczytu jest Katecheta i Kościelny Tomasz Harhala. W listopadzie 1999 r. staraniem Proboszcza ks. Kazimierza Krzywdzińskiego, rozpoczął kurs przygotowawczy i na Boże Narodzenie w 1999 roku rozpoczął służbę nadzwyczajnego szafarza w Parafii. Obecnie pomaga Proboszczowi Księdzu Jarosławowi Szeląg podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej i zanoszę chorym Komunię św. do domu.


Posługa Szafarza
Szafarz zanosi Komunię św. tym chorym, których rodzina zgłosiła to pragnienie u ks. Proboszcza. Odbywa się to w każdą niedzielę po Mszy św. o godz.11.00 (oprócz niedziel, przed którymi odwiedzali chorych duszpasterze). O odwołaniu odwiedzin Rodzina powinna zawiadomić kapłana. Wskazane jest, aby oczekujący na szafarza chory wysłuchał radiowej Mszy św. o godz.9.00.(może też to być transmisja telewizyjna np. o godz. 7.00 w TVP1). Szafarz roznosi Komunię św. w bursie przewieszonej na piersiach i w miarę możliwości przytrzymywanej rękami. Spotykając osobę niosącą Komunię św. powinniśmy przyklęknąć, (jeśli są warunki) lub zatrzymać się i skłonić głowę, mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy. Niesiona w bursie Komunia św. to Pan Jezus idący w gościnę do chorego i jego domu. Nasza postawa jest więc hołdem dla Najświętszego Sakramentu.
Gości staramy się zazwyczaj przyjmować jak najlepiej i w tym celu nie żałujemy wysiłku i starań. Dlatego, kilka porad jak przyjąć tego nadzwyczajnego Gościa. W posprzątanym pokoju powinien być stół (stolik) nakryty białym obrusem. Na nim stawiamy krzyż, zapalone świece. Domownicy nieuczestniczący w obrzędzie powinni zachować ciszę i powagę, a domowe zwierzęta należy pozostawić w innym pomieszczeniu, aby nie zakłóciły powagi i podniosłości chwili. Należy wyłączyć telewizor i radio oraz zapewnić po przyjęciu Komunii Św. przez chorego domownika dłuższą chwilę ciszy w domu, aby chory mógł się pomodlić i duchowo zjednoczyć się z Panem Jezusem.
Tomasz

08 grudnia 2019 roku dołączyło do tej wspólnoty szafarzy dwóch Panów uzyskując upoważnienie biskupa do pełnienia tej posługi: Pan Marek z Więcmierzyc i Pan Grzegorz z Kopic 

od 08.12.2022 dołączył do grona szafarzy Pan Stanisław z Kopic


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków