Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Schaffgotschowie w Kopicach 10.11.2018

Schaffgotschowie w Kopicach Projekt renowacji kopickiego mauzoleum Joanny Schaffgotsch, z d. Gryzik von Schomberg-Goduli i jej małżonka Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz złożenia w nim ich szczątków zgromadził w piękną, złoto-jesienną sobotę 10-go listopada niezwykłych gości.

Kopice gościły tego dnia 23 członków tego znanego rodu, którego włości na Śląsku rozciągały się od Gór Izerskich i Karkonoszy po Górny Śląsk. Znaczna część przybyłych to potomkowie wyżej wymienionej pary, a senior rodu Hans Ulrich hrabia Schaffgotsch i jego rodzeństwo to ich praprawnukowie. Wśród znamienitych gości - małżonków i krewnych członków hrabiowskiego rodu Schaffgotschów - znaleźli się przedstawiciele arystokratycznych rodów – książęcego rodu Clary und Aldringen, hrabiowskich rodów Thun und Hohenstein, von und zu Elz, Arco-Zinneberg, von Pfetten oraz znany armator. Przybyli oni na Śląsk z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Hong-Kongu, aby uczcić 160. rocznicę ślubu Joanny i Hansa Ulricha. Wizyta rozpoczęła się zwiedzeniem mauzoleum, miejsca byłego i przyszłego spoczynku „śląskiego Kopciuszka” i Hansa Ulricha. Ich szczątki, podobnie jak szczątki ich dzieci zostały sprofanowane, najpierw przez żołnierzy Armii Czerwonej, a następnie wielokrotnie przez naszych rodaków, dla których szacunek dla zmarłych jest pojęciem zupełnie obcym i za których – choć ich nie znam – bardzo się wstydzę. Mimo poniesionych już wysokich kosztów nie udało się jeszcze zakończyć wszystkich prac.

Mauzoleum jest sporym obiektem architektonicznym i wymaga dużego nakładu finansowego, aby doprowadzić je do odpowiedniego stanu. W przeddzień święta Odzyskania Niepodległości goście, mieszkańcy Kopic i osoby związane z projektem „Mauzoleum Kopice” wzięli udział w uroczystej, dwujęzycznej mszy w kościele parafialnym celebrowanej przez proboszcza parafii kopickiej ks. Jarosława Piotra Szeląga, wikariusza biskupiego ks. dr Piotra Tarlińskiego przy udziale diakona Marka Dzionego. W tym historycznym miejscu prowadzący mszę i jej uczestnicy modlili się o wieczny spokój dla zmarłych z rodu Schaffgotschów, o łaskę dla członków tej rodziny i pozostałych zebranych oraz o łaskę dla obchodzącej swoje 100-lecie niepodległości Polski. (W tym miejscu warto wspomnieć, że ród Schaffgotschów był spokrewniony z śląskimi Piastami, a kilku członków tego rodu służyło w przeszłości polskim królom. Jeden z nich miał przekonać króla Jana Sobieskiego, aby wyruszył na odsiecz Wiedniowi. To jednak temat na inną opowieść.) Uroczystość uświetniły pieśni w niezwykłym wykonaniu chóru „Grotkovia” z Grotkowa pod dyrekcją pani Małgorzaty Stokłosy przy akompaniamencie organów, na których zagrał pan Ryszard Bieniek. Nie brak było łez i wzruszenia, a przestrzeń kościoła wypełniały piękne słowa. Po mszy rodzina Schaffgotschów wraz z towarzyszącymi im osobami udała się na teren pałacu, aby – dla większości po raz pierwszy – zobaczyć główną siedzibę kopickiej linii rodu. Wejście na teren chroniony był możliwy dzięki uprzejmości firmy Zarmen, właściciela obiektu. Był to czas, kiedy najstarsza generacja mogła opowiedzieć tym młodszym o życiu w tym miejscu ich rodziców, dziadków, pradziadków i prapradziadków. Wspomnienia przeplatały się ze wzruszeniem, a rozmiar pałacu zadziwiał nawet tych, którzy w zamkach lub pałacach mieszkają także dzisiaj. Widok smutny, bo smutne były losy kopickiego pałacu. Pozostałe elementy architektoniczne, liczne herby, puste miejsca po wspaniałych rzeźbach, odwołujących się do przeszłości rodu i Śląska, nastrajały do zadumy i podsuwały chyba wielu pytanie, czy pałac ten powstanie kiedyś z ruin…

Następnym etapem było zwiedzanie parku przypałacowego, którego cały teren liczył sobie 56 hektarów. Przewodnikiem była pani Wanda Cebulka, znawczyni historii pałacu i jedna z osób związanych z projektem odbudowy mauzoleum. Pozostałe elementy architektury parkowej przywoływały kolejne wydarzenia z historii rodziny. Najsmutniejszym elementem tej wędrówki przez przepiękny niegdyś park było parkowe mauzoleum, w którym spoczywały niegdyś szczątki dzieci Joanny i Hansa Ulricha. Bujna roślinność zatarła ślady dawnej świetności, a kilkusetletni stary dąb stał się na chwilę symbolem drzewa genealogicznego jednego z najznamienitszych rodów Śląska. Fotografia najmłodszego pokolenia rodu przy jego pniu w świetle zachodzącego słońca ukazała nadzieję, że pamięć o Joannie i Hansie Ulrichu, o Kopicach i o wspólnej śląskiej polsko-niemieckiej historii będzie trwała… Organizatorem podróży Schaffgotschów na Śląsk był człowiek orkiestra, pomysłodawca idei odbudowy mauzoleum Maciej Mischok, któremu serdecznie dziękuję za to, że mogłem być w tym szczególnym dniu członkiem tej niezwykłej grupy niezwykłych osobowości.

Jarosław Bogacki


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków