Wizyta w Nakle Śląskim 11.11.2018

Tekst od dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, "Arystokraci w Nakle Śląskim".

Głównym powodem podróży była 160-ta rocznica ślubu Joanny Gryzik von Schomberg-Goduli z hrabią Hansem Ulrykiem Schaffgotschem (14-15 listopada 1858 r.).

Potomkowie śląskiego kopciuszka w swej podróży po Górnym Śląsku do zamku w Nakle Śląskim, dziś siedziby Centrum Kultury Śląskiej zawitali 11 listopada b.r. późnym popołudniem. Sto lat temu wnuk kopciuszka, hrabia Hans Ulryk Schaffgotsch wiosną 1918 r. ożenił się z hrabianką Zofią Henckel von Donnersmarck, córką ówczesnego pana na nakielskim zamku, hrabiego Edwina. Pan młody Hans Ulryk był od roku właścicielem jednej z największych fortun na Śląsku. Doczekali się sześciorga dzieci, czterech córek i dwóch synów.

Do zamku w Nakle Śląskim przyjechało pokolenie wnuków i wnuczek hrabianki Zofii Henckel von Donnersmarck i hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha:

• książę (Fürst) Hieronim von Clary und Aldringen z bratem hrabią Chrystianem (synowie hrabianki Schaffgotsch);
  • hrabia Ulryk von Arco-Zinneberg (syn hrabianki Schaffgotsch)
  • hrabina Zofia von und zu Eltz (de domo hrabianka Schaffgotsch)
  • Dezyderia Jebsen (de domo hrabianka Schaffgotsch) oraz
  • Hans Ulryk i Carlos Frederic hrabiowie Schaffgotschowie. Przyjechali z małżonkami i dziećmi. Swymi koneksjami reprezentują najlepszą europejską arystokrację.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem ich pobytu na Górnym Śląsku był niepospolity Maciej Mischok. Wielkie dzięki mu za ten pomysł i szczere GRATULACJE za organizację przedsięwzięcia.