Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Kalendarium

Kalendarium działań na rzecz remontu mauzoleum i przywracania historii śląskiego kopciuszka i Kopic

Rok 2017

23.III. – powstanie kaplicy pamięci (Mauzoleum) wszystkich spoczywających na cmentarzu przy kościele w Kopicach (byłych mieszkańców i tych co przybyli po II Wojnie Światowej, których prochy spoczywają wokół kościoła)

30.IV. - Msza Święta w Kopicach w intencji ++ Joanny i jej bliskich – nieformalne spotkanie chętnych do zaangażowania w akcje ratowania Mauzoleum 28.V. o godz. 16.00 odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie" w reżyserii Teresy Kudyby. Panią reżyser gościliśmy na projekcji filmy gdzie wygłosiła prelekcję.

Prezentacja filmu stała się okazją do zainicjowania projektu ratowania mauzoleum rodziny von Schaffgotsch. Po prezentacji filmu odbyła się licytacja fotografii zamku kopickiego opolskiego fotografika Pana Mariusza Przygoda, oraz koszulki z herbem rodziny Schaffgotsch, można było zakupić książki Pani Ireny Twardoch „ Z dziejów rodu Schaffgotschów” W związku z zainicjowaniem projektu ratowania mauzoleum w gazetce parafialnej i na stronie internetowej będą prezentowane artykuły związane z historią rodziny Joanny spisane przez Panią mgr archeologii Barbarę Gołąb, długoletniego pracownika Służb Ochrony Zabytków, Pani Barbara pracowała nad odgruzowywaniem Pałacu w Kopicach jako nadzór konserwatorski.

kwiecień – wniosek Parafii o wpisanie grobowca do rejestru zabytków przez Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

16.07. – pokaz filmu „Prawda ponad wszystko. Opowieści o ks. Dzierżonie” reż. Teresy Kudyba w Górnośląskim Muzeum Etnograficznym (Skansen) w Chorzowie. Prezentacja projektu ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach.

07.VII. – nagranie w mauzoleum wideoklipu oraz zdjęcia do utworu "Ach mój smutku ma żałości" pochodzącego z płyty Grzegorza Płonki "Życie pieśniczką pisane" wydanej w 2017 roku przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, zawierającej autorskie opracowania śląskich pieśni ludowych ze zbiorów etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza. W nagraniu uczestniczyli: Grzegorz Płonka - śpiew, Tomasz Drozdek (T.ETNO) - lira korbowa, bęben średniowieczny, dzwonki. Patronami płyty "Życie pieśniczką pisane" są Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polskie Radio Katowice, Urząd Miasta Katowice - Katowice Miasto. Zdjęcia powstały w Kopicach, między innymi w mauzoleum "Śląskiego Kopciuszka" i rodziny Schaffgotsch.

02.IX. – sprzątanie mauzoleum w Kopicach. 30.IX. – pierwsze spotkanie przed mauzoleum w Kopicach, w ramach EDD, spotkanie zainteresowanych akcją ratowania mauzoleum „śląskiego Kopciuszka” oraz 195 rocznicą konsekracji Kościoła. Msza święta w intencji rodziny Schaffgotsch i 195-ej rocznicy konsekracji kościoła w Kopicach. Recital Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z Katowic – Pan Grzegorz Płonka. Piknik przy plebanii (dochód na mauzoleum). Aukcja rycin ołówkiem oraz innych pamiątek dla ratowania mauzoleum na palcu plebanijnym, można było zakupić cegiełki na ratowanie mauzoleum. Pokaz filmu pt. „Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu” reż. Andrzej Klamt.

29.X. - złożenie przez Parafię wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie remontu kaplicy rodziny Schaffgotsch w Kopicach w roku 2018

15.XI. - Msza św. w intencji rodziny Schaffgotschów z okazji 159 rocznicy ślubu Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla i Hansa Urlicha Schaffgotsch. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Kopca ordynariusza diecezji gliwickiego

17.XI. - Gala podsumowującą Ogólnopolską 25. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach akcji ratowania mauzoleum w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

22.XI. w Opolu spotkanie w związku z ratowaniem mauzoleum w Muzeum Śląska Opolskiego wsparte przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

24.XI. nagranie reportażu o ratowaniu mauzoleum i rodzinie Schaffgotsch w Kopicach przez telewizję regionalną TV Silesia

30.XI. – wydanie kalendarza cegiełki na ratowanie mauzoleum. Z inicjatywy Parafii w Kopicach, sympatyków i miłośników historii Kopic oraz rodu Schaffgotsch powstał pomysł kalendarz kolekcjonerski cegiełki na ratowanie mauzoleum w roku 2018. Są to piękne zdjęcia autorstwa opolskiego fotografika pana Mariusza Przygody i zbiory pana Macieja Mischok, archiwalne pałacu w Kopicach, rodziny Schaffgotschów i Kopic.

Rok 2018

27.III. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przyznało dotację na I etap remontu mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach.

30.IV. – urodziny Joanny w Kopicach (wizyta Towarzystwa Miłośników Orzegowa, koncerty chóru Grodkovia i wspaniały koncert gospel pod przewodnictwem pana prof. Piotra Barona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie

15.V. – zainicjowanie wraz z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Kopicach akcji sprzątania parku w Kopicach.

25.V. – Tu byłam. Joanna – panel naukowy poświęcony osobie Joanny, spotkanie zorganizowane z Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej i Śląskim Urzędem Marszałkowskim. Dzięki tej inicjatywie powstała wystawa 10 plansz z PCV, opisująca historię Joanny i jej rodziny (wystawa jest bezpłatna i była już użyczona w Kopicach, w Bytomiu, w Rudzie Śląskiej, w Paniówkach, w Opolu, w Świętochłowicach i w Zabrzu).

10.06. - odwiedził naszą Parafię praprawnuk Joanny i Hansa Ulricha - hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch. Jest on pierwszym najstarszym synem Hansa Ulricha seniora (10.7.1927- 3.8.2009). prawowitym dziedzicem całego majątku, który został bez powrotnie utracony. Hrabia odwiedzał Kopice podczas swojej czterodniowej wizyty na Śląsku. Odwiedził Parafię, mauzoleum oraz zwiedził ruiny kopickiego pałacu.

06.VII. – Msza Święta w intencji 170 rocznicy śmierci Karola Goduli (człowieka, dzięki któremu półsierota otrzymała spadek porównywalny do królowej angielskiej) w Rudzie Śląskiej Goduli.

16.VIII. - rozpoczęcie I etapu remontu mauzoleum rodz. Schaffgotsch w Kopicach

15.IX. - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się kolejne spotkanie przed mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. (uświetnili te wydażenie :chór Grotkovia, Jola Literska i Grzegorz Płonka). W ramach atrakcji - zwiedzanie parku oraz gorzelni pałacowej, wykład dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, udział w licytacji na rzecz ratowania mauzoleum. Można było nabyć nowy kalendarz kolekcjonerski na rok 2019 - cegiełkę na ratowanie mauzoleum. Gościem honorowym uroczystości był praprawnuk Joanny - hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch

23.X. - odbiór konserwatorski remontu mauzoleum - etap I

10.XI. Msza Święta w języku niemieckim i polskim w int. rodziny Schaffgotsch w 160 rocz. zawarcia Sakramentu Małżeństwa przez Joannę i Hansa Ulricha, przy udziale familii Schaffgotsch. Celebrował Msze Św. i Słowo Boże wygłosił wikariusz Biskupi ks. dr Piotr Tarliński. Złożenie kwiatów i zniczy pod mauzoleum, poczęstunek w salkach parafialnych, zwiedzanie pałacu oraz spacer po pałacowym parku. Przejazd do Kamienia Śląskiego i spotkanie z Arcybiskupem Alfonsem Nosolem. Do Kopic przyjechało pokolenie wnuków i wnuczek hrabianki Zofii Henckel von Donnersmarck i hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha: - książę (Fürst) Hieronim von Clary und Aldringen z bratem hrabią Chrystianem (synowie hrabianki Schaffgotsch); - hrabia Ulryk von Arco-Zinneberg (syn hrabianki Schaffgotsch) - hrabina Zofia von und zu Eltz (de domo hrabianka Schaffgotsch) - Dezyderia Jebsen (de domo hrabianka Schaffgotsch) oraz - Hans Ulryk i Carlos Frederic hrabiowie Schaffgotschowie. Przyjechali z małżonkami i dziećmi. Swymi koneksjami reprezentują najlepszą europejską arystokrację.

Rok 2019

31.01. – wystawa fotograficzna w Loft Gallery w Opolu, zatytułowana „Industrialne Dziedzictwo Schaffgotschów EC Szombierki”.

21.II. - dotacja na remont mauzoleum II etap z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

III. – zakwalifikowanie się do ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

18.III. – wystawa pt. „Z dziejów rodu Schaffgotschów” w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.

06.IV. - Msza Św. w intencji + Joanny 109 rocz. śm. i jej rodziny. Po mszy uczestnicy zostali zaproszeni na przysłowiowe kawę i ciasto, żeby wzmocnić się przed dalszym naszym działaniem. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia, w środku mauzoleum Schaffgotschów (była to jedna z ostatnich możliwości, przed zapowiedzianym remontem wnętrza zabytku). Kolejnym punktem było sprzątanie parku pałacowego. V. - rozpoczęcie II etapu remontu mauzoleum (remont wewnątrz zabytku)

08.VI . - odbyło się kolejne spotkanie przy mauzoleum w Kopicach (Parafia, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kopicach zorganizowała Dzień dziecka z Joanną na terenie Parafii) atrakcje: zawodów wędkarskich, festyn, koncert z udziałem Joli Literskiej i Marcina Lauzera. Teatrzyk kamishibai - Historię Śląskiego Kopciuszka, prezentacja nowego Kalendarza Kolekcjonerskiego pt. Domnium Kopice, Pożarnictwo wspólna pasja Remigiusz Gołębski OSP Dziewiętlice, występy artystyczne młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach. Konkursy, zawody, zwiedzanie gorzelni pałacowej, spacer po parku, wystawy, wykład dr Jarosława Bogackiego z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego - Hans Ulrich Schaffgotsch (1595-1635). Opowieść o miłości, walce i tragicznej śmierci, której skutki odczuwamy na Śląsku do dzisiaj. Licytacja na rzecz ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch

20.VI. – w tym dniu była zaplanowana wielka uroczystość ponownego pochówku hrabiny Joanny w 110 rocznicę jej śmierci. Niestety pandemia zatrzymała uroczystości. Jednakże udało się odprawić Mszę świętą w intencji zmarłej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

16.08. – w TVP Historia miała miejsce premierowa emisja reportażu „Joanna Gryzik. Śląski Kopciuszek” w reż. Anny Popek. Reportaż był kręcony m.in. w Kopicach, został on również wyemitowany jako film konkursowy na Międzynarodowym XII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, 24-27 września 2020 r.

12.IX. – w ramach EDD odbyło się wielkie sprzątanie parku, w trakcie którego młodzież i dorośli zebrali wiele śmieci. Nagrodą dla wszystkich był piknik na tarasach pałacowych, gdzie integrowaliśmy się i wspominaliśmy osobę hrabiny Joanny.

28.10. – z inicjatywy Parafii w poniedziałek w godzinach wczesno rannych, w miejscu gdzie niegdyś stał pomnik lastrykowy na mogile Rodziny Schaffgotschów, odbyła się ekshumacja. ( obecni: Proboszcz jako wnioskodawca ekshumacji i właściciel nieruchomości, Pan Maciej M przedstawiciel z ramienia rodz. Schaffgotsch oraz Pan Janusz N, firma przeprowadzająca ekshumację, ekshumacja została udokumentowana, życzeniem rodziny było aby zdjęcia pozostały jako prywatne rodz. Schaffgotsch i nie były udostępniane publicznie). Po II Wojnie Światowej ciało hrabiny Joanny i jej rodziny zostały sprofanowane. Dzięki interwencji prawnuka Joanny hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha, i ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Misika w 1978 roku ciała sprofanowane zostały zebrane i pochowane w skromnym grobie przed kościołem w Kopicach. Na koszt Parafii została przeprowadzona ekshumacja z pochówkiem w sarkofagu w wyremontowanym wewnątrz mauzoleum. Szczątki ciał rodziny Schaffgotschów, zostały zebrane i złożone w specjalnej trumnie (trumnę ufundował Hans Ulrich Graf Schaffgotsch, prawnuk Joanny Gryczik) w remontowanym mauzoleum, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji zmarłych Joanny i Hansa i ich bliskich. Trzeba nadmienić, iż po ponad 80 latach została odprawiona po raz pierwszy Msza Św. w mauzoleum. W uroczystości udział brała skromna grupka ludzi związanych z ratowaniem dziedzictwa kulturowego tego regionu i historii rodziny Schaffgotsch.

28.10. - odbiór konserwatorski II etapu remontu mauzoleum ( remont wnętrza zabytku) zaraz po ekshumacji i Mszy Św. w int. zmarłych

03.11. – w niedzielę po Mszach Św. Parafianie udali się z procesją ekspiacyjną za profanacje zmarłych do mauzoleum z modlitwą o wieczny pokój dla spoczywających tam zmarłych z rodz. Schaffgotsch, którym zakłócono wieczny spokój po wojnie.

Rok 2020

20.06. - W sobotę 20 czerwca o godz. 11.00 w Kopicach – została odprawiona Msza Św. i intencji + Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla w 110 rocznice jej śmierci oraz za ++ z jej rodziny, Mszy przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. Biskup Jan Kopice - biskup gliwicki - po mszy odbyła się modlitwa w mauzoleum. Przed Mszą o godz. 10.30 odbył się koncert organowy w wykonaniu organisty z Jasnej Góry Pana Marcina Lauzera.

02.IX. - rozpoczął się kolejny etap (III etap ) remonty mauzoleum w Kopicach, remont części elewacji, dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Urzędu Gminy w Grodkowie 12.IX. - Msza Św. za ++ hrabinę Joannę i jej bliskich, po Mszy sprzątania parku pałacowego i piknik na terenie pałacu

19.X. - wydanie kolejnego kolekcjonerskiego kalendarza na rok 2021 - cegiełka na remont mauzoleum.

03.XI. - w Kopicach rezydencja i mauzoleum otrzymało Złotą Jedynkę w Turystycznej Liście Przebojów Polskiego Radia (audycja cztery pory roku). Jest to pierwsze wyróżnienie wśród miejscowości Województwa Opolskiego na tle całego kraju. Pokazuje to potencjał i chęć zaangażowania wielu społeczników i sympatyków historii rodu Schaffgotsch.

12.XII. działanie społeczne zabezpieczające drugie mauzoleum Schaffgotschów w parku.

30.XII. - rozstrzygnięcie odwołania Parafii w związku z nie przyznaniem dotacji unijnej w lipcu 2020 roku na remont mauzolem etap IV, rozstrzygniecie pozytywne przyznane dotacji "KOPICE, MAUZOLEUM RODZINY SCHAFFGOTSCH (2 POŁ. XIX W): „REMONT BUDOWLANO - KONSERWATORSKI – ETAP IV " na rok 2021

Rok 2021

28.02. - przedpremierowe spotkanie autorskie z Panem Maciejem Mischokiem, tematem książka pt. “Kopice – Historia utraconego piękna”. Spotkanie odbyło się po sumie na terenie Parafii w Kopicach przed mauzoleum. Honorarium autorskie zostało w całości przekazane na dalsze prace renowacyjne przy Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Album „Kopice – historia utraconego piękna” pod redakcją Macieja Mischoka to nie tylko teksty i wspomnienia o pałacu, ale przede wszystkim setki zdjęć przedstawiających to wyjątkowe założenie pałacowo-parkowe. Poznajemy je w momencie rozbudowy, która zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku – właśnie wtedy zostało ono kupione przez hrabiostwo Joannę i Hansa Ulricha Schaffgotschów. Okres pomyślności Kopic zakończył się wraz z II wojną światową – Schaffgotschowie wyjechali, a opustoszałe wnętrza niszczały i przez lata były rozkradane i dewastowane. Do ostatecznego upadku pałacu przyczyniły się umyślnie spowodowane pożary. Pałac, choć wpisany do rejestru zabytków, jest ruiną. Wydarzeniem zapowiadającym zmianę na lepsze jest renowacja mauzoleum, w którym rodzina Schaffgoschów została ponownie pochowana. Książka sprzedawana jest jako cegiełka na remont mauzoleum.

08.V. - Msza Św. w int. + hrabiny Joanny i jej bliskich, po mszy akcja sprzątania parku pałacowego, po sprzątaniu ognisko na placu zamkowym
05.V. - oddanie do konserwacji zabytkowej figury św. Jadwigi z parku pałacowego, która została przekazana na własność Parafii przez firmę Zarmen właściciela pałacu w Kopicach

20.VI. - I spotkanie pałacowe w Kopicach. Msza Św. w 111 rocz. śmierci + hrabiny Joanny i jej bliskich, piknik na placu plebanijnym, zakup pamiątek, piknik na terenie pałacu z występami taneczno-wokalnymi

IX. - zakończenie formalnego procesu wyłonienie wykonawcy IV etapu remontu mauzoleum, bramy wjazdowej i części muru kościelnego, rozpoczęcie prac remontowych i konserwatorskich, zakończenie przewidziane jest na połowę kwietnia 2022 roku

18.IX. - uczestnictwo Parafii w VIII Szlacheckim Weekendzie w Nakle Śląskim pod patronatem hrabiego Hansa Urlicha Schafgitscha w ramach otwarcia wystawy zatytułowanej" Schaffgotschowie potomkowie Piastów. Spadkobiercy Śląskiego Kopciuszka".

19.IX. - ukazał sie jubileuszowy kalendarz parafialny na rok 2022 zatytułowany "Magia Kopic" jako cegiełka na remont mauzoleum oraz powstanie izby pamięci w salkach parafialnych - była mieszkanka Kopic przekazaniu na rzecz Parafii bardzo wielu ciekawych artefaktów związanych z rodz. Schaffgotsch

26.IX. - dzięki staraniom społecznym Parafia odzyskała zabytkowy postument (z rąk prywatnych) pod figurę Matki Bożej z roku 1866 najprawdopodobniej dłuta Karla Kerna. Sama figura nie przetrwała do naszych czasów, a miejsce w którym mogła stać to tył kaplicy zamkowej. Cały proces trwał ponad rok, a o całym zdarzeniu został poinformowany Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu, który wyraził zgod,ę na przeniesienie artefaktu, zabytek został skatalogowany prze urząd konserwatorski i wpisany do rejestru, oczyszczony o zakonserwowany

18.11.- odbyła się gala w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu - wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury im. Karola Miarki. Nagrodę w osobie Pana Macieja Michoka otrzymała społeczna inicjatywa ratowania dziedzictwa historycznego i kulturowego rodziny Schaffgotch w Kopicach - remont mauzoleum

Rok 2022

15.04. - zakończenie III etapu (odbiór konserwatorski) remontu mauzoleum i zabytkowej bramy wjazdowej wraz z częścią muru kościelnego

15.04. - została zainstalowana na ścianach kościoła przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu wystawa Jubileuszowa o Parafii w j. polskim i j. niemieckim - przybliżająca historię naszej Parafii, kościołów i mauzoleum 28.04 - 180 rocz. urodzin hrabiny Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla, pod mauzoleum odbyło sie spotkanie upamiętniające rocznicę urodzin śląskiego kopciuszka, dzieci ze szkoły z Kopic z koła historycznego przygotowały inscenizację z tej okazji, została przypomniana historia Joanny, zapalone zostały znicze i złożone kwiaty a na koniec uroczystości dzieci wypuściły 2 białe gołębie

30.05 - ukazała się książka wydana przez Parafię "Schaffgotschowie arystokratyczny ród na śląsku" autorstwa Stanisława Firszta - cegiełka na remont mauzoleum.

25.06. – odbyło się II Pałacowe spotkanie w Kopicach. Msza Św. w 112 rocz. śmierci + hrabiny Joanny i jej bliskich, mini recital organowy Marcina Lauzera, piknik na placu plebanijnym oraz na terenie pałacu z wstępami taneczno-wokalnymi. Premiera książki Stanisława Firszta – „Schaffgotschowie. Arystokratyczny ród na Śląsku”. spotkanie z autorem.

Rok 2023

10.VIII. – zakończenie remontu zabytkowej figury św. Jadwigi Śląskiej, patronki hrabiny Joanny i jej rodziny

15.VIII. złożenie wniosku do MKiDN na dotację dla Parafii - pomoc dla powstania izby pamięci w zabudowaniach parafialnych, digitalizację i inwentaryzacje zbiorów (zabytków) oraz ocenę konserwatorską oraz renowację zabytkowych figur, przedmiotów codziennego użytku rodziny Schaffgotsch, dokumentów oraz zdjęć związanych z historia pałacu, rodziny Schaffgotsch i Parafii i mauzoleum

16.IX. – III Kopickie Spotkania Pałacowe SZLOSOMANIA na placu pałacowym: Msza Św. w Kościele Parafialnym w int. + hrabiny Joanny, Msze Św. odprawił i Słowo Boże wygłosi ks. bp prof. Dr hab. Jan Kopiec - Za + hrabinę Joannę Schaffgotsch z domu Gryczik von Schomberg-Godulla, ++ z jej rodziny, w czasie Mszy Św. poświęcenie figury św. Jadwigi Śląskiej – patronki rodziny Schaffgotsch, Śląska i dawnej patronki Parafii w Kopicach. Po Mszy na placu pałacowym program artystyczny, występy ( Szkoła Podstawowa w Kopicach, przedstawienie uczniów na podstawie komiksu „Joanna i spółka”, Świta świętego Michała - spektakl o historii Karola Goduli i Joanny Gryczik, Grodkowianki taniec i pieśni), sprzedaż okolicznościowych pamiątek. W salce parafialnej -możliwość spotkanie z fotografami z Muzeum Śląskiego w Katowicach, w poszukiwaniu artefaktów związanych z historią Kopic, Parafii i pałacu. Gość Specjalny Maciej Siembieda – autor kryminału „Kołysanka”, którego akcja toczy się w Kopicach. Wywiad z autorem jednego z najbardziej poczytalnego kryminału 2023 roku.

02.11. – o godz. 08.00 Msza Św. w Dzień Zaduszny w mauzoleum w int. ++ Harbiny Joanny, jej bliskich, budowniczych i fundatorów kościołów i Parafii

05.12. – ukazanie się limitowanej serii kalendarza kopickiego na rok 2024 – Kopice Restytucje, zdjęcia do kalendarza wykonał obywatel świata Yann Toma - fotograf światowej sławy, jego wystawy odbywają się w znanych galeriach, wykładowca na Sorbonie w Paryżu

Tego lata artysta Yann Toma odwiedził KOPICE (Wschodni Śląsk, Polska). Przeprowadzono tam wychwytywanie strumieni promieniowania i przesyłano energię artystyczną, co poprawia energię somatyczną tego miejsca. W związku z tym Stowarzyszenie Ochrony obiektu postanowiło opracować kalendarz na 2024 rok, aby przyczynić się do promieniowania tego artystycznego aktu naprawczego. Seria fotograficzna „Restytucje" ma na celu uzdrowienie sytuacji na wodzie. Ta seria fotograficzna uwzględnia uchwytywanie niewidzialnej i energetycznej ergonomii, które wydają się utracić swoje funkcje. Yann Toma dostrzega w nim to, co Jean-Luc Nancy nazywa „zapasowe ciała" i próbuje przywrócić te ciała poprzez użycie fotografii. Ta scena jest spektakularna lub wręcz dyskretna, dzieło to proponuje widzowi hipotezę ruchu wywołaną w samym sercu obojętnych przestrzeni, do których artysta ma dostęp. Otwarcie na te miejsca jest warunkiem możliwości istnienia tej serii. Zakazane lub dostępne tylko za pośrednictwem osób uprawnionych do zarządzania nimi, miejsca te straciły wszelkie potencjalne funkcje, a ich ładunek rozpoczyna nowy czas i przestrzeń. Ryzyko zapomnienia przenika te miejsca i staje się czymś więcej niż oczywistym. Yann Toma stara się uświadomić energię tych zapomnianych miejsc. Koordynator artystyczny @aniachrusciany - Podziękowania @jaroslaw_szelag i @mauzoleum_kopice (Maciej Mischok)

https://www.instagram.com/p/C0tr_lsIWLl/

 Rok 2024

marzec - kwiecień - przygotowania do nadania imienia Szkole Podstawowej w Kopicach - Joanny Szafgotsch oraz nadania i poświęcenia szatndaru dla szkoły, uroczystość ma się odbyć w piątek 17 maja, rozpoczęcie Mszą Św. którą odprawi i Słowo Boże wygłosi  emerytowany biskup gliwicki, przyjaciel Kopic - ks. bp. Jan Kopice. W minionym roku szkoła obchodziła okrągłą rocznicę ponad 100 letnią  wybudowania przez harbinę Joannę, szkoła należała do jednej z najlepiej kształcących szkół w tamtych czasach

17.05 - Msza Św. pod przewodnictwem ks. bp prof. Jana Kopca z Gliwic – nadanie imienia Szkole Podstawowej w Kopicach im. Joanny Schaffgotsch oraz poświęcenie sztandaru szkoły 

Załączniki:

https://nto.pl/wielkie-sprzatanie-parku-w-kopicach-odbylo-sie-po-raz-czwarty-zebrano-70-workow-smieci/ar/c1-15602417

https://plus.nto.pl/kopice-to-piekno-zostalo-utracone-ale-nie-zostalo-zapomniane/ar/c1-15577311

https://nto.pl/kopice-sa-pieniadze-na-dokonczenie-renowacji-mauzoleum-schaffgotschow/ar/c1-15366891

https://nto.pl/pasjonaci-wysprzatali-drugie-mauzoleum-w-kopicach/ar/c1-15350073

https://nto.pl/w-sobote-odbylo-sie-w-kopicach-wielkie-zbieranie-smieci-okolo-150-osob-wzielo-udzial-w-akcji/ar/c1-15176040

https://nto.pl/osobowosc-roku-2019-maciej-mischok-straznik-dziedzictwa-schaffgotschow/ar/c1-14964154

https://dziennikzachodni.pl/110-rocznica-smierci-najwiekszej-bizneswoman-ze-slaska-zwanej-tez-slaskim-kopciuszkiem-czyli-hrabiny-joanny-schaffgotsch/ar/c15-15037332

https://dziennikzachodni.pl/176-urodziny-slaskiego-kopciuszka-czyli-joanny-gryczik-hrabiny-schaffgotsch-program-uroczystosci-w-kopicach/ar/13135738

https://dziennikzachodni.pl/kopice-historia-palacu-na-wystawie-w-bibliotece-slaskiej/ar/10573530

https://dziennikzachodni.pl/prawda-ponad-wszystko-opowiesc-o-ks-dzierzonie-w-kopicach/ar/12120608

https://plus.dziennikzachodni.pl/bez-karola-goduli-krola-cynku-nie-byloby-industrialnej-ksiezniczki/ar/c1-15904091

https://www.tvp.pl/program-tv/joanna-gryzik-slaski-kopciuszek/5f26139dd03410f2d833f69d

https://nto.pl/palac-w-kopicach-w-obiektywie-francuskiego-fotografika-yanna-toma-kalendarz-ma-pomoc-w-odbudowie-zabytku/ar/c1-18160433

https://opolska360.pl/kopickie-spotkania-palacowe-zachecily-ponad-tysiac-osob

https://radio.opole.pl/529,257,maciej-mischok-o-dalszych-losach-zamku-w-kopicac

https://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,22445203,zobacz-palac-w-kopicach-i-wesprzyj-renowacje-mauzoleum-schaffgotschow.html

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23229124,300-tys-zl-na-ratowanie-mauzoleum-pochowano-w-nim-slaskiego.html

https://brzeg24.pl/aktualnosci/178622-kopice-historia-utraconego-piekna-spotkanie-autorskie/

https://radio.opole.pl/100,248233,miejsce-pochowku-dawnych-wlascicieli-palacu-w-ko

https://podcasty.radio.katowice.pl/czy-to-prawda-ze-odc-1-mauzoleum-w-kopicach/

https://podcasty.radio.katowice.pl/karol-godula-i-joanka-gryzik/

https://edd.nid.pl/wydarzenia/sprzatanie-parku-w-kopicach/

https://edd.nid.pl/wydarzenia/ratujemy-mauzoleum-rodziny-schaffgotsch-w-kopicach/

https://nck.pl/upload/2021/05/lokalne-inspiracje-do-dziela.pdf


Drukuj   E-mail
Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków